Anasayfa Notebook [Windows 10] Video Tdr Failure Hatası (Mavi Ekran)

[Windows 10] Video Tdr Failure Hatası (Mavi Ekran)

0
0
386

Sorun: Bilgisayar açılışında ya da herhangi bir ekran kartı gerektiren 3th part uygulama açıldığı zaman Video_TDR_Failure hatası vermesi.

Çözüm:

Merhabalar,

Bu hatanın sebebi ekran kartınıza aşırı yüklenme olmasından kaynaklıdır. Bu hatayı önlemek için ekran kartınızı kullanan ve aynı anda açtığınız programlamlar var ise bunları kapatmanız ve ekran kartınızın en güncel sürümünü marka üreticisinizin sayfasından indirmenizdir. Eğer bu işe yaramaz ise;

Siyah ekran aldığınızda CTRL+SHIFT+ESC tuşlarına basıp görev yöneticisini açın. Burada ayrıntılar kısmında LockAppHost.exe işlemini devre dışı bırakın ve kontrol edin. Eğer ekran gelirse;

Başlat‘ a tıklayıp CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemine sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız. Açılan pencereye “SFC /SCANNOW” yazıp ENTER tuşuna basınız.(Tırnak işaretleri hariç.) İşlem tamamlandığında bilgisayarınızı yeniden başlatarak kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda https://download.ilker-cumbur.com.tr/windows/allupdate.zip adresinde yer alan dosyayı masaüstüne indirip sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda Başlat‘ a tıklayıp CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemine sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız.  Sonrasında aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayıp test ediniz.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

DISM’yi veya Sistem Güncelleştirme Hazırlık Aracı’nı kullanarak Windows bozulma hatalarını düzeltme makalesindeki işlemi uyguladıktan sonra deneyiniz.

Bundan da netice alamazsanız yeni bir Windows kullanıcı profili oluşturup test ediniz.

Son işlem olarak da Güvenli Modda bilgisayarınızı açarak ekran kartınızın mevcut yüklü olan sürücünü kaldırarak, üretici firmanın sitesinden işletim sisteminize ve sürümüne uygun güncel sürücü yazılımını indirerek, driver güncellemesi yapınız. Bilgisayarınızı yeniden başlattından sonra sorununuz çözülmüş olacaktır.

Saygılarımla.

İlker CUMBUR
Technical Support Specialist
Informations Systems or Technical Administrator
Computer Hardware&Software Developer

İlgili Benzer Makaleleri Göster
Bu Makale Sahibinin Daha Fazla Yazılarını göster:  İlker CUMBUR
Bu Kategorinin Daha Fazla Yazılarını Göster: Notebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

[Windows] vbsript Hata Çözümü

Sorun: vbsript.dll hatası Çözüm:  Merhabalar, Aşağıdaki dosyayı indirin ve içerisin…